Estetika

Krásný úsměv
My se postaráme, abyste měli čím,
vy se postarejte, abyste měli čemu!

Trendem moderní doby je úsměv zdravý, upřímný a bílý.
K tomu zdravý a bílý patří samozřejmě absence kazů, tmavých výplní, "zakouřených" či jinak pigmentovaných zubů, ale i zesvětlení přirozeného odstínu vlastních zubů.
Někdo by chtěl mít zuby rovnější, jiný bělejší, další menší... Ne každý je tedy se svým chrupem spokojen a hledá způsob, jak jej změnit.

Pomoci můžeme různými způsoby:

  • Profesionální čištění a bělení zubů (doma i v ordinaci)
  • Estetické výplně (bílé výplně, inleje, onleje)
  • Fazety (změna barvy, tvaru, sklonu) zubů
  • Korunky a můstky (změna tvaru, barvy, tvaru, sklonu, doplnění chybějících zubů)
  • Ortodoncie (rovnátka)
  • Stomatochirurgie (neprořezané zuby, úprava čelistí)
  • Implantáty (doplnění chybějících zubů)

Bělení zubů
Pod tímto pojmem rozumíme zesvětlení stávajícího odstínu zubů.

Pokud jsou zuby zabarveny z venku (na povrchu) – zubní povlak, pigmentace (kouření, čaj, některé léky a ústní vody), stačí dokonalá očista – abrazivnější zubní pasty (pasty pro kuřáky), profesionální čištění zubů, pískování (dentální hygienistka).
Je-li tmavší odstín dán přirozenou barevností vnitřní struktury zubu, jsou zubní pasty neúčinné. Metody bělení jsou zde založeny na chemickém rozkladu barevných molekul pomocí oxidačních činidel a jejich změně na bezbarvé. Celosvětově se používají preparáty na bázi peroxidu vodíku nebo karbamid-peroxidu. „Chemické“ bělení se provádí buď v ordinaci, nebo si je aplikuje pacient sám doma.

Ordinační bělicí prostředky bývají koncentrovanější, agresivnější, a tím účinnější, ale i nebezpečnější. Jejich použití bývá nejednou spojeno s několikadenním přetrváváním přecitlivělosti ošetřených zubů.
Prostředky pro domácí bělení bývají šetrnější, účinek nastupuje pomaleji, nicméně jejich použití je, při dodržení pravidel aplikace, prakticky bezproblémové a bezrizikové. Následná zvýšená citlivost se objevuje zřídka, a pokud ano, odeznívá rychleji.
Výsledný efekt obou metod je srovnatelný.

Po bělení
Ať již se jedná o bělení domácí či ordinační, platí stejné zásady následné péče. Po bělení se nedoporučuje alespoň dva týdny kouřit a konzumovat barevné nápoje a stravu (káva, čaj, červené víno, borůvky, jídla kořeněná curry, chilli…). Nevhodné jsou v tomto období i barevné zubní pasty a ústní vody.

Zvýšenou citlivost zubů po bělení zmírní použití zubní pasty „na citlivé krčky“, např. Sensodyne.