Protetika – zubní náhrady

Chybějící zuby je třeba nahrazovat!

Pokud dojde ke ztrátě zubu (úraz, kaz, parodontitis) nebo jeho části, je třeba je nahradit (většinou se netýká zubů moudrosti).
Důvodů je několik:
estetika (týká se především předních zubů a podle šíře úsměvu až do druhých premolárů)
fonetika – výslovnost (týká se především předních zubů)
žvýkání – (týká se především zadních zubů)
funkce kloubů

První tři důvody jsou jasné. Poškození čelistních kloubů kvůli zdeformovanému skusu je záludnější. Dochází k němu velmi pomalu a často se projevuje zcela jinak, než bychom od zubů čekali – nevysvětlitelnými bolestmi hlavy.
Zuby cestují. Protože zuby nejsou s kostí spojeny „na pevno“, je možný jejich pohyb. Toho využívá ortodoncie, kdy řízeným tlakem na zub dochází k jeho žádoucímu posunu.
Zuby však cestují i samy (hledají kontakt) dochází k tomu zejména po ztrátě některého z nich. Zub stojící za mezerou se začne posouvat a sklánět do mezery. Dojde-li ke ztrátě dolní stoličky, začne horní zub, který na něj nakusoval, sestupovat do mezery. Tento sestup pak začne při dokusu ovládat pohyb dolní čelisti, který neodpovídá fyziologickému pohybu. Čelistní kloub začne být nepřirozeně namáhán, což se projeví časem jeho poškozením a bolestmi hlavy. 
 

Jaké náhrady umíme?
Zvolený typ náhrady vždy záleží na velikosti defektu, který je třeba nahrazovat. Každá náhrada má i alternativy.

Náhrada části korunky
Část korunky ztracená nejčastěji kazem nebo úrazem se nahrazuje výplní (amalgámová, kompozitní – bílá) nebo inlejí (zlatá, bílá - kompozitní, bílá - keramická).
U předních zubů provádíme náhrady částí zubu bílou kompozitní výplní. U zadních zubů, kde jsou obrovské žvýkací tlaky, dáváme přednost amalgámovým výplním (plombám) nebo inlejím. (Inlej je výplň vyráběná podle otisku v zubní laboratoři). Dnes se již z estetických důvodů prakticky nepoužívají zlaté inleje.

Náhrada celé korunky
Velmi poškozená korunka zubu se dá „opravit“ onlejí (inlej velkého rozsahu) nebo umělou korunkou. Ty se vyrábí v laboratoři podle otisku. Podle nároků pacienta lze korunky vyrobit z kompozitní pryskyřice (pouze přední zuby), kovo-keramiky, bezkovové keramiky (kterékoliv).
Speciální náhradou části zubu je tzv. fazeta. Používá se především u předních zubů, a to nejčastěji z estetického důvodu. Lze si ji představit jako umělý nehet, s tím rozdílem, že je vyrobena z vysoce estetické keramiky, vyrábí se individuálně podle otisku v zubní laboratoři a je samozřejmě i dražší. Fazetami lze korigovat neestetickou barevnost zubů, vrozená nebo získaná poškození skloviny, tvar nebo sklon zubů.

Náhrady chybějících zubů
Pokud chybí menší nebo větší počet zubů, lze ztrátu doplnit pevnou náhradou (můstkem) nacementovanou v ústech nebo náhradou „vyndavací“ – snímatelnou. Menší defekty se zpravidla nahrazují můstky, větší, kdy zůstávají zachovány pouze ojedinělé zuby, náhradami snímacími.
Můstek, podobně jako v přírodě, spojuje dva břehy řeky, v ústech spojuje dva vedle mezery stojící zuby.
Malé můstky (ztráta jednoho zubu) lze řešit tzv. inlejovým můstkem. V sousedních zubech se takový můstek kotví inlejemi, které jsou navzájem přes mezeru propojeny skleněnými vlákny. Ta jsou zároveň nosičem mezičlenu (chybějícího umělého zubu). Tato technologie je převzata z letectví, z konstrukce kompozitních materiálů. Má výhodu v minimální preparaci sousedních zubů, do kterých se pouze „vyvrtají“ plomby, a odpadá obávané broušení.
Větší můstky (chybění více zubů) řešíme klasickými můstky z kovo-keramiky nebo bezkovové keramiky. Nejprve je třeba preparovat „obrousit“ sousední zuby (pilíře) a otisknout. Můstky se poté vyrábějí v zubní laboratoři. Kovo-keramické můstky jsou kvalitní, trvanlivé, barevně stabilní, estetické. Jejich nevýhodou je přítomnost kovu (kovová konstrukce obalená keramikou). Na kov mohou citliví jedinci reagovat lokální i celkovou alergickou reakcí. Kovová konstrukce znemožňuje průchod světla korunkou, takže okrajové přilehlé tkáně působí šedě. Tyto můstky proto nejsou ideálním řešením u předních zubů.
U bezkovové keramiky je nosná konstrukce vytvořena ze zirkondioxidové keramiky (bílá ocel), která je překryta (fazetovaná) keramikou živcovou. Korunky (můstky) z bezkovové keramiky nemají nedostatky kovo-keramických prací, jsou proto vhodné i do esteticky exponovaného předního úseku chrupu. Jsou však dražší.

Snímatelné náhrady
• Částečné snímatelné náhrady (chybí více či méně zubů)
• Celkové snímatelné náhrady (chybí všechny zuby)
• Kombinované (hybridní) náhrady: kombinují pevný můstek s částečnou snímací náhradou. Spojení mezi oběma částmi je zajištěno sponami nebo esteticky – zásuvnými spoji.

Náhrady na implantátech
Implantát nahrazuje zub, může být proto opatřen korunkou, nebo sloužit jako pilíř můstku. I bezzubá čelist a nebo čelist pouze s ojedinělými zuby se pomocí implantátů dá řešit pevnou (nesnímací) můstkovou konstrukcí.

Speciální protetické práce
• Nosiče pro bělení zubů
• Fixační dlahy po ortodontické léčbě
• Ochranné dlahy pro sportovce
• Ochranné dlahy proti skřípání zubů ve spánku
• Ochranné dlahy proti chrápání